Budowa domu i wybór ogrzewania

Wszystko cokolwiek macie ochotę napisać innym ;-) Oczywiście w granicach przyzwoitości.
blazko
nowy
Miejscowość: Katowice

Budowa domu i wybór ogrzewania

Post autor: blazko » 2018-07-05, 20:45

Jakie ogrzewanie stosujecie u siebie w domu?? Spotkał się ktoś z Was z pompą ciepła?? Warto?

Awatar użytkownika
Osfald
Moderator
Miejscowość: Gliwice
Auto: VW ARTEON
Rocznik: 2019
LPG: Nie

Post autor: Osfald » 2018-07-05, 21:10

U mnie gaz z sieci miejskiej. Moja działka jest w obszarze miasta więc mam wszelkie media/instalacje dostępne, łącznie ze światłowodami i kanalizacją deszczową :P

Jeśli masz dopłaty warto bawić się w pompy ciepła. Jeśli nie masz to kalkulator w rękę i wylicz sobie okres zwrotu... Uwzględnij też koszty utrzymania (prąd, wymianę czynnika, jakieś naprawy). Raczej nie napawa to optymizmem.

Mam sąsiada który wziął dwa zwykłe grzejniki żeliwne, pomalował na czarno, zamknął za szkłem w drewnianej skrzyni dodatkowo izolowanej termicznie od spodu. Do tego podłączył wymiennik ciepła oraz pompę, która przetłacza w obiegu glikol. Najtańsza instalacja z grupy kolektorów słonecznych jaką widziałem... i całkiem dobrze działa.

Inny ma termę podpiętą pod kilka paneli fotowoltaicznych. Grzeje wodę użytkową bez żadnych falowników. Prąd trafia bezpośrednio na grzałkę. Tylko termostat.

Inne rozwiązanie które widziałem w okolicy to rura kanalizacyjna 100tka zakopana w gruncie pod domem w formie wężownicy. Jeden koniec w domu, drugi w ogrodzie. Wymuszony obieg powietrza wentylatorem. Powietrze zasysane przechodzi przez tę rurę. W lecie ochładza się, w zimie ogrzewa od gruntu. Genialne i świetnie działające rozwiązania wstępnego ogrzania/ochłodzenia świeżego powietrza. Minusem jest konieczność czyszczenia tego (grzyby, pleśnie).

Najtaniej wyjdzie Cię ogrzewanie drewnem lub węglem ale roboty przy tym także trochę jest... no i nie dostaniesz legitymacji obrońcy przyrody :D

Ja mam jeszcze pod opieką instalkę fotowoltaiczną 10kWp ze smart routerem (panele Sharp, przemiennik Fronius). Dzięki temu w maksymalnym stopniu konsumuje się wyprodukowaną energię, a nie wysyła do sieci. Pralka, zmywarka, ogrzewanie wody użytkowej... system sam sobie rozdziela prąd i włącza to co trzeba. Na marginesie w 5 dni lipca wyprodukowało się już 305,19 kWh :D Zwróci się to (bez dopłat) w dobrym scenariuszu za około 10-12 lat... czyli w połowie żywotności instalacji. Taka jest ta ekologia ;)

Awatar użytkownika
Boost35
Oblatywacz
Miejscowość: Wadowice
Auto: Chrysler 300M 3.5 V6
Rocznik: 2002
LPG: Tak

Post autor: Boost35 » 2018-07-06, 09:04

Polecam rozważyć ogrzewanie kotłem na pellet. Kotły te są bardzo wygodne w użyciu (co prawda opał jest droższy od węgla ale też i zanieczyszczeń produkują znacznie mniej). Ich atutem jest też automatyczny tryb palenia i gaszenia poprzez zastosowanie zapalarki.

Awatar użytkownika
Wojdat
Klubowicz
Miejscowość: Lublin
Auto: Dodge

Post autor: Wojdat » 2018-07-06, 11:16

a moje pierwsze pytanie gdzie mieszkasz a konkretnie jakie masz media ??

kolejne pytanie , pompy ciepła są rożne rodzaje . powietrzna , wodna , na glikol .
różnica w cenach potworna , wiec więcej konkretów co chcesz .

Zajmuję się tym na co dzień .
:573:

Awatar użytkownika
ChiKenn
Klubowicz
Miejscowość: Sieradz
Auto: Chrysler 300C
Rocznik: 2005, 5.7 RWD
Kontakt:

Post autor: ChiKenn » 2018-07-06, 16:24

blazko pisze:Jakie ogrzewanie stosujecie u siebie w domu?? Spotkał się ktoś z Was z pompą ciepła?? Warto?
Ja mam pompę ciepła gruntową i uważam, że warto (no chyba, że masz nitkę gazu w drodze - ja nie mam).
Przede wszystkim komfort użytkownika - no i koszty eksploatacji. Pierwszy sezon w nowym domu jest już za mną - 100 m2 utrzymywałem na poziomie 21 stopni dzień / 19 stopni noc, a 60 m2 (przestrzeń póki co nieużytkowa, bo nie mamy jeszcze dzieci) około 15-17 stopni. Koszt prądu za cały sezon ogrzewania to około 1700-1800 zł (nie wliczam w tą kwotą CWU). Oczywiście dom porządnie ocieplony, ciepłe okna / drzwi, do tego rekuperacja.
Osfald pisze:Jeśli masz dopłaty warto bawić się w pompy ciepła.
Ja nie miałem dopłat i uważam, że nadal warto (no chyba, że jest gaz). Oczywiście najsensowniej to wychodzi jeśli decyzja zapada przy budowie nowego budynku - pompa ciepła to nie tylko koszt, ale też oszczędność na pewnych elementach. Wystarczy 2 m3 przestrzeni z odpowiednią instalacją wodno-kanalizacyjną - żadnych płytek na ścianach, żadnego kurzu, nie trzeba dodatkowych drzwi zewnętrznych do wnoszenia opału itd itp... pompa z odwiertami wyszła mnie 45 tyś zł.
Lepsiejszy piec do ekogroszku / pelletu + dodatkowe drzwi zewnętrzne + lepsze drzwi wewnętrzne (dzielące dom i kotłownie) + przynajmniej 10 m2 (kotłownia + pomieszczenie do przechowywania opału) budynku (fundamentów / stropu / muru / ocieplenia budynku) + płytki na ścianach + komin z wkładem ceramicznym = dobre 30 tyś też trzeba doliczyć.

Jedyna kwestia to ewentualne awarie, które na pewno będą droższe w usunięciu w stosunku do pieca na ekogroszek czy pellet - dwaj sąsiedzi mają dokładnie taki sam model pompy jak ja od 4 lat i póki co nic się u nich złego nie działo.

ODPOWIEDZ